Nakrycie głowy to często niedoceniany element garderoby. Potrafi jednak być kluczowym dodatkiem, który z dobrego outfitu uczyni wspaniały.
Podpowiadamy, jak dopasować popularne czapki do każdej stylizacji.
Kaszkiet rozpoznasz po wbudowanym daszku i trójkątnym profilu, tradycyjnie wykonane z bawełny lub grubej, wełnianej przędzy. Historia kaszkietu jest nietuzinkowa. W roku 1571 brytyjski rząd zadecydował, że w ramach wsparcia przemysłu pasterskiego każdy mężczyzna jest zobowiązany do noszenia wełnianej czapki w niedziele.
Prawo to nie pożyło długo, ale dzięki swojej prostocie i uniwersalności kaszkiet stał się ponadczasowym okryciem głowy. Jeżeli decydujesz się na dobranie go do współczesnych stylizacji, postaw na oszczędność – dobranie zbyt wielu retro elementów sprawi, że twój strój zacznie wyglądać bardziej jak tani kostium niż szczegółowo zaplanowany outfit. Aby dodać swojej stylizacji głębi, zamiast wybierania szalonych wzorów czy krzykliwych kolorów zdecyduj się na ułożeniu różnych elementów garderoby tak, aby twój strój był wielowarstwowy.
We wczesnych latach dziewięćdziesiątych francuskie kobiety dostrzegły potencjał beretu. Nosząc go z wdziękiem godnym ich statusu, gwiazdy takie jak Edith Piaf czy amerykańska aktorka Lauren Bacall uczyniły z nakrycia głowy, który w przeszłości był kojarzy z pospólstwem, modne akcesorium właściwe również dla wyższych klas.
Tę skłonność beretu do przełamywania granic klasowych widać w historii wielokrotnie, jako że był on nieodmienną częścią społecznych rewolucji. Dlatego beret to nakrycie głowy dla kogoś, kogo nudzą stare rozwiązania, kto stale poszukuje nowinek w modzie. Czasem sięgniecie po klasykę to właśnie innowacja, której współczesne trendy potrzebują.
Beret nadaje się do każdej stylizacji, byleby była ona utrzymana w eleganckim stylu. Aby wyrazić swój ognisty temperament, sięgnij po beret w szkarłatnym kolorze i dobierz do niego czarny płaszcz. Wysoki kontrast zapewni ci zaciekawione spojrzenia innych.
Bejsbolówka to każdemu dobrze znana miękka czapka z twardym daszkiem. Początkowo noszona tylko przez sportowców, dzisiaj jest używana albo jako modne akcesorium, albo jako niezawodna ochrona oczu przed słońcem.
Bejsbolówka to klasyczny wybór do wszelkich współczesnych stylizacji. Najlepiej prezentuje się ze sportową odzieżą, ale świetnie też pasuje do szerokich i luźnych ubrań, które miękko leżą na ciele, kojarzonych ze stylem urban.
Jeśli chcesz stworzyć bardziej elegancką stylizację z użyciem bejsbolówki, dobierz ją do kurtki sukajan z ręcznie wyszytym wzorem, który doda kolorystycznego akcentu do całego outfitu.
Kolarka to okrągła, płaska czapka z daszkiem, wykonana w całości z lnu. To idealna czapka na ciepłe dni lata, jest bowiem lekka i przewiewna, a jej kształt chroni głowę przed słońcem. Jeżeli szukasz czegoś okrągłego i eleganckiego jak beret, ale dostarczającego odpowiedniej ochrony przed słońcem tak jak bejsbolówka, to gawroszka powinna być twoim wyborem.
Gawroszka swoją nazwę zawdzięcza Gavroche’u, postaci z powieści Wiktora Hugo określonej jako „atom Paryża”. Bohater miał symbolizować (podobnie jak beret) wolę walki o sprawiedliwość społeczną, otwartość i optymistyczne podejście do życia. Kolarka więc jest wyborem dla osób, które cenią sobie wyrażanie własnej osobowości poprzez ubiór. Nadaje się świetnie zarówno do codziennych stylizacji, chociażby do prostych jeansowych spodni i białej koszuli, jak i bardziej wykwintnych, formalnych strojów. Lekki, letni strój zostanie dopełniony przez soczyście żółtą gawroszkę.