Z cyklu „Miasto, jakiego nie znacie”. Co warto zobaczyć w Mediolanie?
Podróże
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Z cyklu „Miasto, jakiego nie znacie”. Co warto zobaczyć w Mediolanie?

Jako stolica Lombardii Mediolan jest miastem tętniącym życiem. Nowoczesność przeplata się tu z historią, a szybkie tempo i intensywny ruch panujące na ulicach miasta znajdują alternatywę w postaci urokliwych zacisznych miejsc. To właśnie na tych miejscach skupimy się w poniższym artykule. Poznaj 5 wyjątkowych atrakcji Mediolanu.

Oprócz charakterystycznych zabytków, takich jak Piazza del Duomo (Plac katedralny), Piazza dei Mercanti (Plac Kupców), Pałac Marino czy teatr La Scala, Mediolan ma do zaoferowania również mniej znane i równie atrakcyjne miejsca. Poniżej przedstawiamy niezwykłe zakątki Mediolanu, które zdecydowanie warto zobaczyć.

1. Giardino delle Culture

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kya (@kya_soul)

Czyli dosłownie „ogród kultur” – powstał w 2015 roku i rozpościera się na przestrzeni 1500 m² przy via Morosini. To przykład coraz bardziej popularnej koncepcji wspólnych ogrodów, które stanowią przestrzeń publiczną dla działań kulturalnych i rekreacyjnych.

To miejsce-przystań, jakich potrzeba w dużych miastach, takich jak Mediolan. Dlatego podczas przemierzania zatłoczonych ulic tej metropolii, warto udać się do wyjątkowego Giardino delle Culture, gdzie kreatywna przestrzeń i spokojna atmosfera pozwolą Wam wypocząć i nabrać pozytywnej energii.

2. Architektura w stylu liberty

Mediolan to doskonałe miejsce na spacer szlakiem architektury unikalnego stylu liberty, czyli włoskiej secesji. Obiekty, których nie możesz przegapić, to:

  • Pałac Castiglioni – pierwszy budynek w stylu liberty w Mediolanie,
  • Casa Galimberti – arcydzieło, które stworzył architekt Giovanni Battista Bossi,
  • Casa Guazzoni – również autorstwa Giovanniego,
  • dawne kino Dumont – z wyrafinowaną fasadą z 1905 roku,
  • Diana Majestic Hotel – zainspirowany paryskim życiem nocnym,
  • Casa Campanini – pełna zachwycających witraży,
  • Casa Berri Meregalli – najnowszy przykład mediolańskiej architektury liberty,
  • Palazzo Sola Busca – z charakterystycznym domofonem w kształcie ucha.

3. Ogród botaniczny Orto Botanico di Brera

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Emanuela (@emanuelasoliveri)

Malowniczy ogród botaniczny zlokalizowany jest w centrum Mediolanu, na terenie Palazzo di Brera. Posiada ponad 3000 różnych gatunków roślin umiejscowionych na 5000 m². Ogród założono w 1774 r. z inicjatywy cesarzowej Marii Teresy. Był zaniedbywany aż do 1998 roku – jego świetność przywrócono za sprawą starań Uniwersytetu w Mediolanie.

4. Winnica Leonarda

Niedaleko kościoła Santa Maria delle Grazie, gdzie znajduje się słynny obraz Ostatniej Wieczerzy Leonarda Da Vinci, położona jest Casa degli Atellani. Za elegancką XV-wieczną willą kryje się jeden z najskrytszych sekretów Mediolanu, winnica podarowana Leonardowi da Vinci przez Ludovica il Moro. Winnica została niedawno przywrócona do dawnej świetności i stanowi jedno z najbardziej tajemniczych miejsc Mediolanu.

5. Via Lincoln

Miłośnicy bajkowych zakątków z pewnością docenią to miejsce. Via Lincoln, położona pomiędzy Piazza 5 Giornate a Porta Venezia, to malownicza uliczka wypełniona kolorowymi budynkami. Powstała pod koniec XIX wieku w celu zakwaterowania robotników z pobliskiej okolicy. Jak doszło do tego, że dzielnica zamieniła się w dosłownie tęczowe miejsce? Mieszkańcy sami postanowili upiększyć swoje domy i tak ze wspólnej inicjatywy Via Lincoln stała się jedną z najbardziej barwnych uliczek Mediolanu.

Zdj. główne: Szymon Fischer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z jakich usług warto korzystać, aby rzeczy służyły Ci dłużej?
Z jakich usług warto korzystać, aby rzeczy służyły Ci dłużej?
Zrównoważona moda to nie tylko kupowanie ubrań z drugiej ręki i na dodatek tylko takich, których rzeczywiście potrzebujemy, lecz także odpowiednia konserwacja i naprawa tych rzeczy, które już mamy w swojej garderobie.
Dlaczego warto sięgać po zioła do parzenia?
Dlaczego warto sięgać po zioła do parzenia?
Odkryj korzyści płynące z parzenia ziół. Artykuł podkreśla znaczenie ziół w diecie, ich korzyści dla zdrowia i podpowiada, jakie zioła warto wybrać do parzenia.
Jak nakryciem głowy dopełnić stylizację?
Jak nakryciem głowy dopełnić stylizację?
Nakrycie głowy to często niedoceniany element garderoby. Potrafi jednak być kluczowym dodatkiem, który z dobrego outfitu uczyni wspaniały.
Ostatnie wpisy