Elegancki mężczyzna, to dobrze pachnący mężczyzna – i to niekoniecznie znanym z reklam dezodorantem. Dobrze dobrane perfumy są równie ważne jak skrojony na miarę garnitur, dodają klasy i pewności siebie.
Za przyjemny zapach perfum odpowiedzialne są tzw. substancje zapachowe. Najogólniej mówiąc, są to związki pochodzenia naturalnego bądź syntetycznego wywołujące u odbiorcy wrażenia węchowe. Wśród związków naturalnego pochodzenia można wyróżnić roślinne olejki eteryczne, żywice oraz te o zwierzęcym rodowodzie, takie jak ambra i piżmo. Ich pozyskiwanie jest kosztowne. Jak myślicie, ile płatków róż potrzeba to uzyskania 10 ml czystego olejku różanego? No właśnie – dużo. A nawet bardzo dużo, dlatego też prawdziwe perfumy są dość drogie. Tańsze, drogeryjne produkty zazwyczaj korzystają z syntetycznych zamienników otrzymywanych w laboratoriach, jakimi są estry kwasów karboksylowych. Dla przykładu, dość powszechnie wykorzystywany aldehyd benzoesowy ma przyjemny migdałowy zapach. Substancje te jednak są nietrwałe i u szczególnie wrażliwych osób mogą wywoływać ból głowy.
Przeglądając buteleczki stojące na perfumeryjnych półkach, możemy zauważyć, że ta sama kompozycja zapachowa dostępna jest w kilku wariantach różniących się ceną. Skąd biorą się te różnice? No cóż, są one wynikiem różnic w procentowej zawartości olejków eterycznych, będących esencją danego produktu. Jak rozszyfrować tajemnicze podpisy na etykietach i jakie są między nimi różnice?
Parfum – czyli właściwe perfumy. To właśnie one są najdroższe, ponieważ posiadają najwyższe stężenie substancji zapachowych, które może wynosić nawet 40%. Cechuje je również największa trwałość, ponieważ utrzymują się na skórze do kilkunastu godzin. Są też najbardziej wydajne, wystarczy mała kropelka, aby otulić się przyjemną wonią. Większe stężenie posiada już tylko ekstrakt (44-60%), który niezwykle rzadko, lub wręcz prawie wcale nie trafia do sprzedaży.
Eau de Parfum – to inaczej woda perfumowana. Zawartość olejków wynosi tu 10-20%, co czyni ją dość wydajnym i trwałym produktem, którego cena jest jednocześnie dość przystępna. Z tego powodu jest to chyba najpopularniejszy i najczęściej wybierany wariant.
Eau de Toilette – czyli woda toaletowa. Takie produkty cechuje niskie stężenie substancji zapachowych, które waha się między 5-15%. Niestety, ich trwałość ogranicza się do kilku godzin, ale cena jest również odpowiednio niższa.
Eau de Cologne – znana też jako woda kolońska. Produkt ten ma najniższą zawartość olejków zapachowych, zaledwie 3-8%. W tym wypadku roztworem jest wysokoprocentowy alkohol. Najczęściej stosowana przez mężczyzn po goleniu dla odświeżenia twarzy i okolic karku.
Niektóre luksusowe marki oferują szeroką gamę produktów zawierających wybraną kompozycję zapachową – od perfum właściwych, przez wody kolońskie, po balsamy do ciała i kremy po goleniu. Jeżeli któryś zapach wyjątkowo przypadnie nam do gustu, możemy zainwestować w taki zestaw kosmetyków. Czym warto pachnieć?
Rynek perfum jest bardzo obszerny, mamy więc do wyboru szeroką gamę produktów o różnych kompozycjach. Do najbardziej znanych producentów męskich perfum należą wiodące marki znane z pokazów mody, jak Christian Dior, Hugo Boss, Giorgio Armani, czy Yves Saint Laurent. Dla bardziej wymagających można polecić perfumerie rzemieślnicze, które zajmują się produkcją spersonalizowanych produktów, zgodnych z upodobaniami klienta. Takie produkty są jednak dość drogie.
Czym wyróżniają się męskie perfumy? Zazwyczaj są to nieco cięższe zapachy, niż te tworzone z myślą o kobietach. W nucie bazy wyczujemy skórę, piżmo, ambrę, drzewo sandałowe i inne korzenne nuty. Nuta serca jest zwykle nieco lżejsza, w jej skład wchodzą olejki kwiatowe, można też wyczuć żywicę i zapachy drzewne. Nuta głowy, jako najlżejsza i najbardziej ulotna, najmniej różni się od kompozycji spotykanych w zapachach damskich, a w jej skład wchodzą tony kwiatowe i cytrusowe, czasem możemy też wyczuć imbir. Dość popularną mieszanką w kompozycjach dla Panów są również dodające świeżości nuty morskie.