Pierwsza podróż samochodem ze swoim maluchem może wydawać się sporym wyzwaniem, ale z odpowiednim przygotowaniem z pewnością można sprawnie wszystko przyszykować. Podpowiadamy więc, jakie akcesoria warto zapakować, aby mieć pewność, że niczego w drodze nie zabraknie.
Podróże samochodem, szczególnie te pierwsze, mogą wydawać się świeżo upieczonym rodzicom sporym wyzwaniem. Jednak nie musi tak być! Podpowiadamy, co warto zapakować, aby podróż samochodem z niemowlakiem przebiegła gładko i przyjemnie.
Najważniejszym elementem podróżowania samochodem z dzieckiem jest bez wątpienia fotelik dla niemowlaka. Powinien być on ustawiony tyłem do kierunku jazdy. Dodatkowo należy go umieścić pośrodku tylnego siedzenia, gdzie znajduje się trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Foteliki, tak samo jak wózki dziecięce, są często nieco za duże dla wyjątkowo drobnych dzieci, dlatego warto wyposażyć je w specjalne wkładki, które zapewnią maluchowi wygodę. Dodatkowo warto do fotelika zabrać także tetrową pieluszkę, która zapobiegnie nadmiernemu poceniu się dziecka, zagłówek, aby główka podczas snu nie opadała na boki (dobrą metodą jest zwinięcie dwóch pieluszek tetrowych w ruloniki i położenie ich po bokach głowy dziecka) oraz kocyk do przykrycia w razie chłodu.
Bardzo istotną rolę w podróżach z niemowlakiem odgrywa torba podręczna ze wszystkimi najpotrzebniejszymi przedmiotami. Ważne jest, aby torba ta była rzeczywiście podręczna – nie chowaj jej do bagażnika, ale trzymaj blisko w pogotowiu. Co warto zapakować do takiej torby?
Przydatnym i ciekawym akcesorium do samochodu jest także lusterko do obserwacji dziecka. To niezwykle proste rozwiązanie, które można zamontować na wiele sposobów. Dzięki lusterkom widać, czy maluszek śpi, przysypia, czy nie wkłada do buzi czegoś, co powinno być poza jego zasięgiem, czy dobrze się czuje.
Podróżując samochodem z niemowlakiem, warto zwrócić uwagę także na kilka innych aspektów. Przede wszystkim zastanów się, czy Twój maluch jest już gotowy na samochodowe podróże. W dłuższą trasę lepiej wybrać się dopiero po 3 miesiącach od narodzin. Należy dokładnie zastanowić się nad porą wyjazdu – najlepiej wyjechać tuż przed porą codziennej długiej drzemki malucha. Na większość dzieci szum silnika i lekkie kołysanie błyskawicznie zadziała usypiająco, a im młodsze niemowlę, tym większą część drogi prześpi. Dobrym rozwiązaniem jest także rozpoczęcie podróży w okolicach 4:00 – 5:00, ponieważ również wtedy jest duża szansa, że dziecko prześpi spokojnie początek drogi. Pamiętaj o regularnych postojach, mniej więcej co 2 godziny – oczywiście jeśli maleństwo akurat śpi, lepiej jest ten czas wykorzystać i nie zatrzymywać się. Jeśli jednak zdecydujesz się już na przerwę, wybierz raczej zielone okolice takie jak leśne parkingi, a nie zatłoczone stacje benzynowe.
Zdjęcie główne: Hollie Santos/unsplash.com