To wyjątkowe miasto nad Odrą zachwyca, przyciąga i oferuje mnóstwo turystycznych atrakcji. Które z nich koniecznie trzeba zobaczyć?
Gdyby zapytać, z czego słynie Wrocław, trudno byłoby się zdecydować na jedną atrakcję. Z pewnością znakiem rozpoznawczym tego urokliwego miasta są krasnale – podobno jest ich tam już niemal 300! Co jednak oprócz nich warto zobaczyć we Wrocławiu?
Zwiedzanie Wrocławia warto rozpocząć od rynku – to miejsce zawsze tętni życiem i doskonale wprowadzi w nas wyjątkową atmosferę miasta. Sukiennice, ratusz z 66-metrową wieżą czy piękne mieszczańskie kamienice to jedne z wielu zachwycających atrakcji wrocławskiego rynku. Możemy też zakończyć naszą wyprawę wizytą na rynku w godzinach wieczornych, aby zakosztować jego uroków w różnych odsłonach.
Ostrów Tumski, czyli początki miasta – z tego grodu nad wodami Odry rozbudowało się miasto znane dzisiaj jako Wrocław. Znajdziemy tu liczne zabytki architektoniczne i unikatowe przykłady sztuki sakralnej. Nocą zaś będzie okazja zobaczyć prawdziwego latarnika zapalającego latarnie gazowe.
W Pałacu Królewskim z imponującym barokowym ogrodem mieści się Muzeum Miejskie. Podziwiać w nim możemy efektowną wystawę „1000 lat Wrocławia” przedstawiającą pełny obraz dziejów stolicy Dolnego Śląska.
W tej części Starego Miasta znajdują się cztery świątynie czterech różnych wyznań: kościół rzymskokatolicki, sobór prawosławny, kościół ewangelicko-augsburski oraz synagoga. Dzielnica ta posiada dwie ścieżki turystyczne – historyczną i kulturową. Co więcej, mieszczą się tam też liczne kawiarnie, kluby muzyczne i galerie.
Ta wyjątkowa atrakcja Wrocławia musi znaleźć się na liście punktów do obejrzenia. Panorama Racławicka mierzy aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. To wyjątkowe dzieło zespołu malarzy wykonane pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka przedstawia bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 r. Szczególny efekt podczas oglądania obrazu potęguje umieszczenie go w rotundzie, zastosowana perspektywa malarska, a także specjalne oświetlenie i zaciemnione podejście w pomieszczeniu.
Centrum wiedzy o wodzie stanowi jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w całej Europie. Zwiedzający mogą poznać w nim najróżniejsze oblicza wody, poznać historię ludzkiej interakcji z tym żywiołem, a także przetestować niemal 70 interaktywnych urządzeń oraz obejrzeć liczne multimedialne instalacje.
Uważana za jedno z najważniejszych dzieł architektury światowej XX wieku. Hala Stulecia zaprojektowana została przez wybitnego architekta Maksa Berga, powstała w latach 1911–1913. Szczególnym elementem tej modernistycznej konstrukcji jest jej gigantycznych rozmiarów kopuła, której średnica liczy 67 metrów.
Ten największy wrocławski park powstał w 1785 r. i początkowo był ogrodem prywatnym, który później połączono z ogrodem miejskim. Szczególną atrakcją tego miejsca jest widowiskowy Ogród Japoński z efektowną kompozycją, która o każdej porze roku prezentuje odmienne oblicze. W parku znajduje się również średniowieczny modrzewiowy kościół pw. św. Jana Nepomucena, który po gruntownym remoncie stał się centrum wydarzeń kulturalnych i społecznych, funkcjonuje jako Otwarta Przestrzeń Kultury.
Zdjęcie główne: Reiseuhu/unsplash.com